Previous Yale Medal Recipients

View Yale Medal Recipients by decade

 

 

 


2010 - Present

2010
J. Kenneth Brody '44, '49 LLB
Susanna E. Krentz '80
James Leitner '75
Bobbi Mark '76
Ambassador Joseph Verner Reed '61

2011
Rev. Robert Beloin
Willard W. Brittain, Jr. '70
Katherine Edersheim '87
Terry M. Holcombe '64
John N. Scales '54

2012

Richard J. Franke '53
Edward Greenberg '59
Ellen Gibson McGinnis '82
Nancy A. Stratford '77
Robert E. Steele '71 MPH, '75 PhD
David Swensen '80 PhD


2000 - 2009

2000
Walter Bareiss '40S
William S. Beinecke '36, '79 LLDH
Henry Chauncey Jr. '57
Conner Fay '51
Charles Newton Schenck III '44

 

2001
Robert Bradner '53
Judge Jean Caplan Fox '43 JD
Ed Migdalski
Thurston Twigg-Smith '42E
Irwin Miller '31, '59 MAH, '79 LHD

 

2002
Malcolm K. Brachman '46
Walter H. Brown '45W
Richard Gilder '54
J. Robert Mann Jr. '51E
Ian Mininberg '34 MusB

 

2003 (View Bios)
Grant D. Esterling '51, '54LLB
Joseph Carrere Fox '38
Rafael Porrata-Doria '77 JD
Donald F. Scharf '55
John B. Stevens '37

 

2004 (View Bios)
Robert Bonds ’71
Mark R. Dollhopf ’77
Christopher A. Forster ’54
The Rev. Richard Mather Mapes ’49, ’52 DIV
David W. Wallace ’48E

 

2005 (View Bios)
J. Kirk Casselman ’68
Rowan Claypool ’80
Maureen O. Doran ’71 MSN
Paul L. Joskow ’72 PhD
Nicholas Spinelli ’41S, ’44 MD

 

2006 (View Bios)
Philip G. Boyle ’71
Hon. Howard M. Holtzmann ’42, ’47 JD
Frederick R. Mayer ’50
Howard H. Newman ’69, ’69 MA
Deborah Rose ’72, ’77 MPH, ’89 PhD

 

2007 (View Bios)
Victor E. Chears '74
Dr. Samuel D. Kushlan '32 '35 MD
John E. Pepper Jr. '60
Jon E. Steffensen '68
Vera F. Wells '71

 

2008 (View Bios)
Edward A. Dennis '63
Linda Koch Lorimer '77 JD
Roslyn Milstein Meyer '71, '73 MS, '77 PhD
Don T. Nakanishi '71
William H. Wright II '82

 

2009 (View Bios)
Stephen Adams '59
Frances Beinecke '71, '74 MFS
Charles D. Ellis '59
Justice Carlos R. Moreno '70
Eve Hart Rice '73

 


1990 - 1999

1990
Louis Cappiello
James E. Duffy III '51E
David E. Gile '44
Kathleen M. Howe '56 MPH
Lawrence M. Lipsher '62

 

1991
Richard Brown Baker '35
Edgar M. Cullman '40
Richard I. Galland '37, '40 JD
Alvin N. Puryear '60
The Rev. Richard R. Russell

 

1992
John W. Field '37
David A. Jones '60 JD
Monroe A. Jubitz '39
Fenmore R. Seton '38 and Phyllis Z. Seton
Joseph H. Williams '56

 

1993
Saundra T. Bialos '71 MSN
Helen M. Davie
J. Richardson Dilworth '38, '42 LLB
Joel E. Smilow '54
Charles L. Willoughby '43S

 

1994
Stanley E. Flink '45W
Fenno F. Heath '49 BA, '50 BA, '51 MusB, '52 MusM
Donald L. Medlock '47 BA, '50 JD
George H. Weiler, Jr. '38S

 

1995
Harvey M. Applebaum '59
S. Roger Horchow '50
Shirley and Howard R. Lamar '45 MA, '51 PhD
George S. Lockwood, Jr. '33
Clementine Miller Tangeman

 

1996
Charles S. Arms '37
William L. Kissick '53, '57 MD, '59 MPH, '61 PhD
William R. Lanman, Jr. '28S
Robert A. Lawrence '47
Edward M. Noyes II '40

 

1997
J. Weili Cheng '77
Gilbert H. Kinney '53
Vernon R. Loucks, Jr. '57
Alfred C. Mohr '26
Nelson W. Polsby '58 MA, '61 PhD

 

1998
G. D'Andelot Belin '39
Donald E. Cummings '46
Philip S.J. Moriarty '62, '64 MAT
Emerson Law Stone '48

 

1999
Lewis B. Cullman '41
Christopher Getman '64
John C. Kane, Jr. '67
Muriel D. Wolf '59 MD
Barney T. Young '55

 


1980 - 1989

1980
Rev. Donald E. Bitsberger '50
Lloyd N. Cutler '36, '39 LLB, '83 LLD
Marvin J. Deckoff '53
Stephen H. Hart '29
Winslow M. Lovejoy '25, '28 LLB

 

1981
Edgar M. Church '33, '37 LLB
Mary S. Griswold
Roger S. Lynch '19S
William H. Oler '45E
Russell B. Scobie '26S, '29 MD

 

1982
Cecil A. Alexander '40
Dana T. Bartholomew '28
Margaret S. Clement
Rollin G. Osterweis '30, '43 MA, '46 PhD
Robert I. Smith '52

 

1983
Mary S. Arnstein
Richard A. Huettner '49E
David S. Ingalls '20
Wilson Nolen '48
Neil Peck '62 LLB

 

1984
Mary Louise and Kingman Brewster '41, '60 MAH, '77 LLD
Larry A. Hart '36
Alexander P. Hixon '38
E.V. Huggins '29 PhB, '32 JD
Morgan K. Smith '34S

 

1985
Phillip S. Babb '35
John W. Blake
Dorothy J. Cunningham '66 PhD
William E.S. Griswold, Jr. '34
John Fleming Kelly '47, '50 LLB

 

1986
Anne M. Briscoe '49 PhD
Edwin J. Fischer '16S, '21 PhD
Frank W. Ford, Jr. '46E
George L. Pew, Jr. '58
Louis C. Sudler '25

 

1987
Clinton E. Frank '38
William Horowitz '29
Adrian C. Israel '36S
Armstead L. Robinson '68, '71 Div
William Rockefeller '40

 

1988
Henry P. Brightwell '35
Ying Kai-shi '32 MA
Paul C. Lambert, Esq. '50
Dorothy Miller
Ernest F. Stockwell, Jr. '45

 

1989
Polly S. Buck
Milton Harris '29 PhD
John J. Lee, Jr. '58E, '59 M Eng
Carl A. Morse '25S
Hoyt C. Pease '34S

 


1970 - 1979

1970
Seymour H. Knox '20
Robert H. Paul, Jr. '21
A. Varick Stout '26 PhB

 

1971
Bromwell Ault '22S
Gladden W. Baker '20 MA, '22 PhD
James M. McNulty
DeWitt Peterkin, Jr. '37

 

1972
Mrs. James Rowland Angell
Gaylord Donnelley '31, '74 LLD
Chester J. LaRoche '18S
George B. Young '34, '37 MA, '39 PhD

 

1973
Malcolm P. Aldrich '22
Charles H. Costello '30S
Martin Dwyer, Jr. '44
David C. Grimes '45W, '74 MAH

 

1974
Henry P. Becton '37S
Joseph F. Cullman III '35
Russell P. Duncan '40S, '46 LLB
Marjory L. Jones Walter G. Rafferty '42

 

1975
Thomas G. Bergin '25, '29 PhD
Maury Hanson '30
George W. Pierson '26, '33 PhD
Donald A. Schmechel '40, '42 LLB
L. Homer Surbeck '27 JD

 

1976
Ruth L. Benedict '48 MN
Richard J. Eckart '25S
Daniel B. Hodgson '41
Reuben A. Holden '40, '48 MA, '51 PhD, '71 LHD
Frederick P. Rose '44E

 

1977
Melville Chapin '40
Ronald M. Crawford '15S
John M. Musser '30, '80 LLD
Andrew Y. Rogers '33, '37 LLB
George D. Vaill '35

 

1978
Endicott P. Davison '45, '71 MAH
Hanna Holborn Gray '71 MAH, '78 LLD
J. Callender Heminway '17
Charlotte Horton
Edward F. Swenson, Jr. '40

 

1979
Edgar J. Boell '46 MAH
Alison and Basil D. Henning '32, '37 PhD
Frederic W. Loeser '31 PhB
James A. Lynch '47
Walter J. McNerney '47E

 


1960 - 1969

1960
John Crosby '90
Sidney-Loveft '13, '32 MAH, '58 DD
Henry R. Luce '20, '26 MAH, '66 LLD
Henry K. Sherrill '11, '29 DD, '60 LLD

 

1961
Mabel B. Garvan
Robert J.H. Kiphuth '50 MAH
Dr. Herbert Thoms '10 MD
Carl Van Vechten

 

1962
Dean G. Acheson '15, '36 MAH, '62 LLD
Norman S. Buck '13, '22 PhD, '62 LLD
Grafton M. Peberdy
Theodore Sizer '31 MAH
G. Herbert Walker, Jr. '27, '54 MAH

 

1963
Philip W. Pillsbury '24
Edward R. Wardwell '27

 

1964
Clarke W. Costikyan '25
Curt vonFaber DuFaur '51 MAH
Julien A. Ripley '98, '01 MA
John M. Schiff '25

 

1965
Nellie P. Elliot
Otis L. Hubbard '24
Wilmarth S. Lewis '18, '37 MAH, '65 LLD
Milton Steinbach '24S
Frank B. Stubbs '20

 

1966
H. Frank Sozyan '20 MusB
Susan M. Hilles
John L. Koehne '17
Grover F. Powers, MD, '27 MAH
Edward J. Stackpole '15

 

1967
Allan W. Betts '31
Loomis Havemeyer '10S, '12 MA, '15 PhD
Henry W. Hobson '14, '37 DD
Floyd W. Jefferson '02
G. Patricia Tierney

 

1968
Vasa K. Bracher '03S
Edward S. Noyes '13, '20 MA, '24 PhD
Robert U. Redpath, Jr. '28
Edward C. Roberts

 

1969
Howard Gambrill, Jr. '29S
Boyd M. Smith '27 CDR, '38 MAH
Juan T. Trippe '20S, '37 MAH

 


1952 - 1959

1952
Hugh P. Brady '14
George P. Day '97, '10 MAH
John B. Dempsey '11, '15 MA
Burnett Goodwin '99S
Dr. James C. Greenway '00, '16 MAH
Gilbert Kinney '05
Mrs. Paul Moore
Louis M. Rabinowitz
Lucius F. Robinson Jr. '18, '53 MAH
Charles Seymour '08, '11 PhD, '50 LLD
The Rev. Anson Phelps Stokes '96, '00 MAH, '21 LLD
Herbert F. Sturdy '24, '27 LLB, '59 MAH
Hon. Thomas W. Swan '00, '16 MAH, '47 LLD
Walker Van Riper '09
Dr. Milton C. Winternitz '17 MAH, '52 LLD

 

1953
Edwin J. Beinecke '07
Edwin F. Blair '24, '28 LLB, '46 MAH
Annie W. Goodrich '23 MAH
Paul Mellon '29, '67 LHD
Clarence Mendell '04, '05 MA, '10 PhD, '53 LLD

 

1954
Frank Altschul '08, '67 LLD
Reginald G. Coombe '18
Edward S. Greene '00, '25 MAH
Eugene Meyer '95, '32 LLD
John Hay Whitney '26, '56 MAH

 

1955
Marshall M. Bartholomew '07, '53 MAH
William R. Coe '49 MAH
William B. Greeley '04 MF, '27 MAH
Chauncey Brewster Tinker '99, '01 MA, '02 PhD, '46 LHD

 

1956
H. Augustine Farr '96, '02 MA, '04 PhD
Irving S. Olds '07, '48 MAH, '56 LLD
Frederick H. Wiggin '04, '09 LLB

 

1957
George H. Barnes '20
Sargent Shriver '38, '41 LLB, '64 LLD

 

1958
Hendon Chubb '95S
Edgar S. Furniss '18 PhD, '58 LLD

 

1959
Frederick W. Beinecke '09S
Albert B. Crawford '13, '25 MA, '28 PhD
Frank O.H. Williams '22S, '62 LL

 

 

 

 

 

""